Przejdź do treści strony

Biznes z sercem

Od samego początku wojny biznes zaangażował się w pomoc Ukraińcom — zarówno tym, którzy pozostają na terenach objętych wojną, jak i przybywającym do Polski uchodźcom. Wielu przedsiębiorców działających w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej również pokazało swoją solidarność z narodem ukraińskim niosąc pomoc i wsparcie na różnych płaszczyznach.

Firma Szynaka Meble zakupiła 33 palety żywności, środków higienicznych, kocy, mleka, wody, za łączną kwotę prawie 150 tys. zł. Towary te trafiły do Zakonu Sióstr w Żytomierzu w Ukrainie. Siostry Zakonne przyjęły pod swój dach i każdego dnia dają schronienie i wyżywienie setkom mieszkańców zbombardowanych okolicznych miast i miejscowości. Dodatkowo firmy PPUHiE Szynaka i Szynaka Meble zakupiły odzież i obuwie dla 40 dzieci z Ukrainy, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Lubawie. Oprócz wsparcia zorganizowanego przez Grupę Szynaka, w pomoc włączyli się sami pracownicy firmy, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy i najbardziej potrzebnych rzeczy dla uchodźców wojennych. Pracownikom udało się zebrać 11 154,41 zł. Prezesi Alina i Jan Szynaka dołożyli się też prywatnie do tej zbiórki i łącznie przekazano Uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Zakonie w Przemyślu 34 500 zł.

W ramach pomocy Ukrainie Grupa Maspex wsparła kilkadziesiąt organizacji przekazując swoje produkty, które trafiają do potrzebujących w Ukrainie oraz tych, którzy przybyli do naszego kraju. Żywność trafiła m.in. do ośrodka Caritasu Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach, w którym przebywają uchodźcy. Do ośrodka w Rybakach trafiły również produkty od firmy Smile, która zajmuje się produkcją sprzętu AGD. Producent wsparł ponadto ośrodek dla uchodźców w Górowie Iłowieckim przekazując m.in. pralki.

Wielkim sercem wykazali się również właściciele niewielkiego ale z bogatymi tradycjami młyna -Młynomag z Reszla. Firma przekazała na Ukrainę 3 tony mąki do wypieku chleba.

Rodzinna firma Suszarnia Warzyw Jaworski poza wsparciem materialnym przekazała na tereny objęte rosyjską inwazją specjalnie przygotowaną wg własnej receptury mieszankę warzywną do przygotowania błyskawicznych zup.

Z inicjatywy Andrzeja Demko, współwłaściciela firmy Meble-Okmed Demko Sp. J. z Braniewa powstała akcja niosącą czynną pomoc dla Ukrainy i jej obywateli „Solidarni z Ukrainą.” Pan Andrzej skrzyknął kilku lokalnych przedsiębiorców i wspólnie zorganizowali zbiórkę darów i środków finansowych. W akcję włączyli m.in. tacy przedsiębiorcy jak: NOWAK, Piekarnia Warmińska, Alegre, Meble Wójcik, FIT Logistic, RWS Investment Group, REJS, którzy aktywnie wspierają inicjatywę.

Lista firm, które deklarują i organizują pomoc Ukraińcom jest znacznie dłuższa. Trudno jest wymienić i opisać wszystkie inicjatywy. Przedsiębiorcy i ich pracownicy angażują się w pomoc na wiele sposobów i cały czas powstają pomysły na kolejne i bardziej kompleksowe działania.