Przejdź do treści strony

Konferencja Gospodarcza Elbląg'23

Za nami pierwszy dzień Konferencji Gospodarczej Elbląg'23, która skupiła się na tematach związanych z gospodarką, bezpieczeństwem i rozwojem regionu Warmii i Mazur.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. - Marką Warmii i Mazur

Podczas konferencji „Dziennik Elbląski” nagrodził firmy i organizacje, które przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Warmii i Mazur oraz rozwoju regionu. Tytuł „Marki Warmii i Mazur” otrzymało 10 instytucji. W gronie uhonorowanych znalazła się nasza Strefa.

5-lecie Polskiej Strefy Inwestycji

Konferencja to także okazja do świętowania piątych urodzin Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Ten kluczowy instrument wsparcia inwestycji w Polsce ruszył dokładnie 5 lat temu.

W wystąpieniu podsumowującym 5 lat funkcjonowania PSI, Zarząd W-MSSE SA podkreślił, że polski system wspierania inwestycji oraz warunki pomocy publicznej są uznawane obecnie za jedne z najkorzystniejszych w Unii Europejskiej.  W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, który ograniczał inwestycje do wybranych obszarów, PSI umożliwia przedsiębiorcom inwestowanie w dowolnym miejscu na terenie Polski.

Zarząd W-MSSE zwrócił uwagę, iż przez lata specjalne strefy ekonomiczne były przede wszystkim dostępne dla dużych, zagranicznych firm, które korzystały z przywilejów podatkowych. Obecnie jednak, dzięki Polskiej Strefie Inwestycji, to polskie firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) stały się głównymi beneficjentami przyznawanych ulg podatkowych. To właśnie firmy z sektora MMŚP mogą teraz cieszyć się większymi korzyściami podatkowymi. 

O skuteczności tej zmiany świadczą przede wszystkim liczby: w ramach PSI Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 136 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a deklarowane nakłady inwestycyjne to blisko 3,3 mld złotych. Dla porównania, do momentu wprowadzenia PSI, czyli w ciągu 21 lat, Strefa wydała 235 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a wartość inwestycji osiągnęła wysokość 7,6 mld zł.

Honorowe odznaki za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej

Konferencja była również idealną okazją, by Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka oraz Krzysztof Żochowski, Prezes Zarządu W-MSSE SA, w imieniu Ministra Rozwoju i Technologii, wręczyli honorowe odznaki za Zasługi Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Te prestiżowe odznaczenia przyznawane są w uznaniu za dotychczasową działalność biznesową, która ma bezpośredni wpływ na kształt i konkurencyjność gospodarki naszego kraju. Zaszczytne wyróżnienie za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali:

  1. ARA Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej spółka z o.o.
  2. Dramiński SA
  3. HYDROPRESS” Wojciech Górzny
  4. „MŁYNOMAG”  Myszkowska, Rezanko spółka jawna
  5. Michelin Polska sp. z o.o.
  6. OSI Food Solutions Poland sp. z o.o.

 

Ambasador Polskiej Strefy Inwestycji

Sukces Polskiej Strefy Inwestycji nie byłby możliwy bez bliskiej współpracy z lokalnymi samorządami. Podczas konferencji tytułem Ambasadora Polskiej Strefy Inwestycji,

przyznawanym przez Zarząd W-MSSE SA, uhonorowany został Powiat Braniewski. Statuetkę odebrał Starosta Braniewski Karol Motyka.