Przejdź do treści strony

Największa tłocznia w Polsce powstanie w Kętrzynie

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN wybuduje w Kętrzynie największą w Polsce tłocznię rzepaku. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tysięcy ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw.

Inwestycja Orlenu otwiera drzwi do nowych perspektyw rozwoju dla miasta i okolicy.  Budowa tłoczni przyniesie ponad 100 nowych miejsc pracy, a działalność zakładu stworzy zapotrzebowanie na dodatkowe usługi, które lokalni przedsiębiorcy mogą zaoferować.

Prezes Orlenu zapowiedział jednak, że to nie koniec inwestycji związanych z produkcją biopaliw w Kętrzynie.

- Planujemy kolejną, analizujemy budowę instalacji do biodiesla, aby olej rzepakowy od razu przesuwać na produkcję biodiesla.To oczywiście będzie w późniejszym czasie niż dwa lata, ale powstanie tu mała biorafineria - ogłosił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.
 

Inwestycja nie tylko stworzy nowe miejsca pracy, ale i zapewni polskim rolnikom stabilny popyt na wytwarzany przez nich surowiec.

- To wielki dzień dla polskiej gospodarki i dla polskiego rolnictwa. Ta inwestycja wpisuje się w bezpieczeństwo kraju - energetyczne i żywnościowe – powiedział minister rolnictwa Robert Telus.  Rolnicy potrzebują stabilizacji a ta inwestycja daje stabilność.

Surowiec do tłoczni będzie pochodzi od polskich rolników z trzech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.


- Cieszę się, że ciężko pracujący rolnicy - a ja nie waham się tu użyć słowa służba - będą mieli zagwarantowany spokój, stabilność i zbyt na swoje surowceTo będzie miało wpływ na cały region. Nie tylko na Kętrzyn, ale i Bartoszyce, Lidzbark, Elbląg czy Olsztyn. - podkreślił wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 roku. W skład kompleksu, oprócz samej tłoczni, wejdą węzły technologiczne związane z przyjęciem surowców i ekspedycją produktów, magazynowaniem surowców i produktów, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków.

- To największa taka decyzja w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w naszym regionie. Rząd obiecywał, w tym regionie będą duże inwestycje i nowe dobrze płatne miejsca pracy. I to się dzieje. Prosimy o więcej – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Na realizację inwestycji ORLEN Południe otrzymał od Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

- To największa inwestycja realizowana na obszarze Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od wdrożenia programu Polska Strefa Inwestycji -  powiedział Krzysztof Żochowski, Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Cieszę się, że tak duży inwestor, reprezentujący polski kapitał, zdecydował się inwestować w naszym regionie. Tym bardziej że ta inwestycja powstaje w miejscowości, która nie jest kojarzona z wielkim przemysłem i jest miastem tracącym funkcje społeczno-gospodarcze. Rządowy program PSI, który funkcjonuje od 2018 roku, postawił na zrównoważony rozwój kraju. Nie tylko dużych aglomeracji, ale również słabiej rozwiniętych regionów, tracących swoje funkcji społeczno-gospodarcze, takich jak Kętrzyn.